W związku z zaistniałą, kryzysową sytuacją w naszym kraju oraz zawieszonych zajęciach m.in. w przedszkolu zachęcamy do korzystania z zamieszczanych materiałów przez naszych wychowawców na stronie internetowej przedszkola oraz facebooku.
Postarajcie się, aby w ciągu dnia wykonać z dzieckiem w domu chociaż jedną z przesłanych Wam propozycji aktywności, zadań czy zabaw ogólnorozwojowych.
Pozdrawiamy i życzymy dużo wytrwałości i sił na ten niełatwy dla nas wszystkich czas. 🙂
Dyrektor oraz Personel Przedszkola Publicznego nr 5 w Wadowicach.
Kilka sprawdzonych pomysłów na zabawę z dzieckiem 🙂
- Zimno, ciepło, gorąco – chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb“ daje wskazówki stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
- Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy – w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
- Zabawa w chowanego – tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.
- DIY – zajęcia „zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie. Możecie w dowolnej technice stworzyć panią jesień, zimę albo ulubioną postać z bajki!
- Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone, sąsiedzi nieco mniej. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.
- Domowy klub fitness – w mediach alarmują o pladze otyłości u dzieci. Waszej rodziny nie będzie to dotyczyć, jeśli postawicie na ruch. Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych – połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.
- Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
- Wspólne gotowanie – zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.
- Zabawa w doktora – jak oswoić lęk przed wizytą u lekarza? Najlepiej poprzez zabawę. Zabawa w doktora jest doskonałym sposobem na takie przezwyciężanie lęków. Dziecko dowiaduje się, do czego służą poszczególne przyrządy lekarskie i wciela się w rolę lekarza.
- Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
- Budowanie z klocków – należy do ulubionych zabaw całej rodziny. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
- Zabawa w teatr– zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.
Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane.
Prosty przepis na masę balonową
To doskonała zabawa sensoryczna, która sprawia wiele radości, a przy okazji dmuchając wielkie balony wykonujemy ćwiczenia logopedyczne.
Żelowy gniotek z balona
Samodzielne wykonanie gniotka to wielka frajda, a taki wypełniony brokatem lub cekinami dostarcza wielu doznań sensorycznych. Zobaczcie na naszym filmie ile było zabawy.
Zabawy dla dziecka w domu z żelowym woreczkiem DIY
Ta zabawa zainteresuje każdego malucha czy to w domu, przedszkolu lub podczas choroby. My nie tylko bawimy się w sortownie i przemieszczanie kuleczek w żelu, ale również pokonujemy rozmaite labirynty.
Kamienny alfabet
Kamienne litery, to ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody dla młodszych dzieci. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat samogłosek i sylab. Układnie literek z kamyków to świetna zabawa sensoryczna i twórcza. Dodatkowo możecie pobrać bezpłatnie cały polski alfabet do druku.
Poławianie fasoli
To bardzo ciekawa propozycja na zabawę logopedyczną, a także pomysł na wspólny czas dla rodzeństwa. U nas były prawdziwe rozgrywki w poławianiu fasoli.
Przepis na rosnące farby
Farby, które możecie samodzielnie przygotować, a po podgrzaniu w piekarniku lub mikrofali rosną tworząc niesamowitą strukturę. Jeśli jeszcze nie korzystaliście z tego przepisu to polecam. U nas zawsze rosnące farby robią furorę i tworzymy cudowne prace.
Prosty przepis na piankolinę z mąki, przepis na masę plastyczną
Zabawa piankoliną według domowego przepisu zawsze sprawia dużo radości. Zabawy dla dzieci w domu oparte o doznania sensoryczne niezwykle pobudzają wyobraźnię i rozwijają twórcze myślenie.
Przepis na zimową zabawę sensoryczną i sztuczny śnieg
Sztuczny śnieg z pianki do golenia i w dodatku dający prawdziwe poczucie zimna? Pewnie! To przepis, który warto sprawdzić szczególnie, gdy choroba zatrzyma Was w domu, a za oknem biały puch. Taka alternatywa to świetny pomysł na zabawy dla dzieci w domu.
Odrysowywanie Cieni- zabawa motoryczna dla dzieci
Czy to słońce, czy światło z lampki każdy punkt świetlny sprawia, że nasze ukochane zabawki rzucają cień. A gdyby tak z odrysowanych cieni naszych ulubionych zabawek stworzyć wspólnie z dzieckiem rysunek? Zobacz jak fajnie się bawiliśmy na naszym filmie.
Zabawy edukacyjne z łyżkami
Kilka plastikowych łyżek, zmazywalne pisaki (suchościeralne ) i kilka opcji zabaw edukacyjnych, wszystko zobaczycie po kliknięciu na zdjęcie. Jestem pewna, że ta propozycja Was zainteresuje.
Proty przepis na ciecz nienewtonowską i zabawę sensoryczną
To jedna z naszych ulubionych zabaw dla dzieci w domu. Wystarczy do mąki ziemniaczanej dodać odrobinę wody, aby powstała niesamowita w dotyku ciecz nienewtonowska. To zdecydowanie numer jeden jeśli chodzi o zabawy sensoryczne i chyba większość dzieci uwielbia takie aktywności i eksperymenty.
Zabawy edukacyjne na tacy wstęp do metody “Dobrego startu”
Zabawy wspierające rozwój małej motoryki
Zabawy z piaskiem kinetycznym
Zabawa symetryczna to doskonały pomysł na zabawy w domu z przedszkolakiem
Pozbierajcie w domu ulubione przedmioty i zabawki ale takie, które mają swoje identyczne odpowiedniki. Na środku kartki lub stołu wyznaczamy za pomocą taśmy lub sznurka granicę, a teraz możemy zaczynać zabawę. Pełen opis po kliknięciu na tytuł lub zdjęcie.
Wkręcanie śrubek i majsterkowanie dla maluchów, zobacz jakie to proste i ile radości
Który maluch nie kocha majsterkowania, śrubek i śrubokrętów? Ja od zawsze pamiętam jak chłopcy podbierali tacie śrubokręty i chcieli wkręcać i wykręcać każdą śrubkę. Świetnym pomysłem okazało się samodzielnie wykonane pudełko do wkręcania śrubek i nakrętek. Zobacz koniecznie na naszym filmie, ale było przy tym radochy.
Zabawa manipulacyjna z labiryntem DIY na kawałku kartonu
Tworzenie witrażu na oknie
Zabawy ze słomkami do napojów
Prosty przepis i bardzo śmieszna zabawa z pierdzącym glutkiem
Gniotek- zrób to sam wystarczy balon, mąka i plastikowa butelka
Zabawy w tworzenie labiryntu
Zabawa dla dzieci w domu w “Cymbergaja”
Makaronowe rybki zabawa plastyczna
Zabawa zręcznościowa
Prosta zabawa zręcznościowa, a to wszystko z kilku bransoletek, kreatywnych drucików i kawałka styropianu. Niby proste, a jednak wymaga odrobiny uwagi i skupienia. Zobacz jak się bawiliśmy na naszym filmie. Michał był nie raz lepszy niż ja, chyba się za bardzo śpieszyła, a tu pośpiech nie zawsze sprzyja.
Plastyczne zabawy dla dzieci w domu – wydrapywana
Takie wydrapywaniki na pewno pamiętacie z dzieciństwa, a jeśli nie to koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu i zobaczcie film. Tam dziej się prawdziwa magia ?
Zabawy z magnesami i tworzenie labiryntu
Co może się stać gdy połączymy dwa magnesy z labiryntem wyklejonym na kartoniku? Nic innego jak fantastyczna manualna zabawa. Tworzenie licznych labiryntów i pokonywanie ich na czas, to coś co uwielbia większość kilkulatków.
Zabawy dla dzieci w domu w odgadywanie i rozpoznawanie po dotyku
Dwa koszyczki, ulubione zabawki zebrane w całym domu i prosta zabawa w odgadywanie gotowa. To świetna propozycja na zabawę dla jednego dziecka jak i rodzeństwa. Po kliknięciu na zdjęcie przejdziesz do dalszego opisu oraz filmu z naszej zabawy.
Malowanie na soli, czyli zabawa twórcza dla dzieci.
Kolorowa woda, barwniki, pipety i sól…tylko tyle wystarczy, żeby dziecko tworzyło eksperymentowało i odkrywało jak pięknie łączą się i przenikają kolory.
Deszczowa chmura zabawa plastyczna w domu i przedszkolu
Wystarczy odrobina waty, kolorowej bibuły, woda i spryskiwacz, aby nawet najbardziej deszczowy dzień spędzony w domu przemienić w udaną zabawę.