Drogi Rodzicu, w ramach programu Czyściochowe Przedszkole prowadzimy zajęcia na temat higieny dłoni. Twoje dziecko dowiaduje się podczas nich, że:
• Mycie rąk to bardzo ważna czynność. Brak jej konsekwentnego przestrzegania może powodować choroby.
• Są sytuacje, kiedy zawsze myjemy ręce: po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu (przedszkola), zabawie ze zwierzętami i na placu zabaw, skorzystaniu ze zbiorowej komunikacji, kontakcie z osobą chorą, czy po prostu, gdy są brudne.
• Do mycia rąk służą: mydło w różnych postaciach oraz woda. W ciepłej wodzie mydło lepiej się rozpuszcza. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, możemy użyć żelu antybakteryjnego lub nawilżanych chusteczek.
• Dla czystości rąk najważniejsze są czas i technika ich mycia. Prawidłowo powinno się myć dłonie minimum 40 sekund. Pamiętając o wielokrotnym pocieraniu wewnątrz dłoni, na grzbietach, w przestrzeniach między palcami oraz nadgarstkach. Dokładne mycie rąk to również koliste ruchy pocierania opuszkami palców o wnętrze dłoni, w celu oczyszczenia przestrzeni pod paznokciami.
• Po umyciu zawsze suszymy ręce, ponieważ na mokrych powierzchniach bakterie namnażają się szybciej.
Wiemy, jak ważną rolę w kształtowaniu dobrych nawyków odgrywa opiekun. Zachęcamy Cię do powtarzania wraz z dzieckiem zdobytych przez nie wiadomości w domu. Chcesz utrwalić zdobyte wiadomości? Możesz porozmawiać z dzieckiem o tych zasadach, zwłaszcza podczas wspólnego mycia rąk, bo najlepiej jest się uczyć przez działanie i obserwację. Masz ochotę pogłębić temat? Możesz przeczytać dziecku historię pt. „Łapson i mycie rąk”. Lubisz ciekawe eksperymenty? Możesz zrobić razem z dzieckiem piasek kinetyczny, który dobrze się skleja i nie rozsypuje. To przyjemna w dotyku masa plastyczna, którą można bawić się w domu podobnie jak piaskiem na plaży.
Piasek kinetyczny – wykonanie, krok po kroku
POTRZEBNE BĘDĄ: • 1 szklanka piasku • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej • 0,5 szklanki płynu do naczyń • 1 szklanka wody
Mieszamy piasek z mąka. Wlewamy płyn z pianą do mieszaniny piasku i mąki i wyrabiamy na plastyczną masę. W osobnym naczyniu z płynu do mycia naczyń tworzymy pianę za pomocą ubijaczki. W razie potrzeby dolewamy wody albo dosypujemy piasku w celu uzyskania lepszej konsystencji.
PAMIĘTAJCIE Po zabawie piaskiem należy dokładnie umyć ręce. Skuteczne mycie rąk powinno trwać przynajmniej 40 sekund!