W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zamieszczamy poniżej do zapoznania się ze zaktualizowanymi procedurami oraz zgodnymi wytycznymi przeciwepidemiologicznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 22.08.2020r.

Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w Przedszkolu Publicznym Nr 5 w Wadowicach na czas pandemii COVID- 19

I PROCEDURA PRZYJMOWANIA  I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

PRZYJMOWANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA:

1. Przyjmowanie dzieci do grup przedszkolnych odbywa się w godzinach 6.00-8.15   w przedsionku budynku przedszkola. Ze względów organizacyjnych po godzinie 8.30  dzieci  nie będą przyjmowane do przedszkola.

2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola, innych rodziców i ich dzieci, wynoszący minimum 1,5 metra.

3. Dziecko przyprowadza 1 rodzic/opiekun prawny.

3. Rodzic w razie konieczności może wejść z dzieckiem wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola/szatnia/z zachowaniem zasady- 1 rodzic z dzieckiem  lub w odstępie od drugiego rodzica z dzieckiem  1,5 m, z zachowaniem środków ostrożności / osłona ust  i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe/.

4. Za zgodą rodzica w wejściu do przedszkola dziecko zostaje poddane czynności mierzenia temperatury. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury/ gorączki (37,6), rodzic zobowiązany jest zabrać dziecko do domu.

5. Po odczycie temperatury opiekę nad dzieckiem w szatni przejmuje wyznaczony pracownik / woźna oddziałowa/, który pomaga się dziecku rozebrać, umyć ręce i odprowadza je do sali.

7. Na sali zajęć opiekę  sprawuje wychowawca oraz woźna oddziałowa .

 ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA:

1. Rodzic/opiekun oczekuje na dziecko w przedsionku przedszkola i  dezynfekuje ręce. W razie potrzeby korzysta z dzwonka przywołującego pracownika obsługi przedszkola.

2. Wyznaczony pracownik odbiera dziecko z sali, pomaga mu się ubrać, myje dziecku ręce                        i przekazuje rodzicowi/opiekunowi oczekującemu w przedsionku.

OBOWIĄZKI PRZEDSZKOLA/PERSONELU ZWIĄZANE Z PRZYPROWADZANIEM                                                  I ODBIERANIEM DZIECKA  Z PRZEDSZKOLA

            Przedszkole umożliwia korzystanie z płynu dezynfekującego do rąk w przedsionku budynku i zamieszcza informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe                wchodzące do przedszkola.

            Personel przedszkola stosuje niezbędne środki ostrożności tj. zachowuje dystans  społeczny w odniesieniu do rodziców, dzieci i pozostałych pracowników przedszkola, wynoszący minimum 1,5 metra, oraz środki ochrony osobistej tj. maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe.

            Personel w ramach powierzonych obowiązków dokonuje w przedsionku przedszkola pomiaru temperatury  u dziecka.

            Dyrektor/ Wicedyrektor przedszkola  przyjmują oświadczenia o stanie zdrowia dziecka, i nie przybywaniu w kwarantannie oraz deklarację o odbieraniu dziecka                                                                      z przedszkola. Rodzice składają w/w dokumenty w wyznaczonym miejscu.

OBOWIĄZKI RODZICÓW ZWIĄZANE Z PRZYPROWADZANIEM I ODBIERANIEM DZIECKA  Z PRZEDSZKOLA

Za bezpieczeństwo dziecka w drodze do i z przedszkola odpowiada rodzic/opiekun prawny , który w razie konieczności zabezpiecza swoje dziecko w indywidualną osłonę nosa  i ust podczas drogi do i z przedszkola.

Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.

Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe –  bez z objawów chorobowych

Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

Rodzice są zobowiązani do podpisania stosownego oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i nie przebywaniu z domownikami w kwarantannie lub w izolacji, oraz  pisemnie wyrażają zgodę na pomiar temperatury u dziecka.

Rodzice mają obowiązek wypełnić oświadczenie informujące o osobach, które będą przyprowadzać i odbierać dziecko z przedszkola z aktualnym numerem telefonu, aby umożliwić szybką komunikację w razie potrzeby. Wskazane jest aby ograniczyć liczbę osób uprawnionych do odbioru dziecka  do 2 -3 osób.

II ORGANIZACJA PRACY Z DZIEĆMI

  1. W przedszkolu   funkcjonuje   6 oddziałów liczących do 25 dzieci z zachowaniem zasady, powierzchnia  pomieszczenia  dla  3-5 dzieci powinna wynosić  co najmniej 15 m2 i na każde kolejne dziecko 2m2, jednakże powierzchnia przypadająca  na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5m2
  2. Każda grupa przebywa w wyznaczonej i stałej sali;
  3. Do każdej grupy przyporządkowani są ci   sami nauczyciele i pracownik obsługi;
  4. Poszczególne grupy dzieci nie stykają się ze sobą z wyjątkiem schodzenia  do przedszkola w godz. 6.00-7.00 i rozchodzenia w godz. 15.00- 17.00;
  5. Dzieci nie zabierają ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.               Na sali znajdują się wyłącznie sprzęty i zabawki , które można zdezynfekować lub uprać;
  6. W każdej sali jest dostęp do wody pitnej.  Wodę podają dzieciom pracownicy przydzieleni do opieki. Woda podawana jest w szklanych kubeczkach, które po każdorazowym użyciu są myte i wyparzane.
  7. Posiłki /śniadanie, obiad, podwieczorek/podawane są dzieciom na sali przez obecnych tam pracowników.
  8. Pracownicy obsługi nie przydzieleni do oddziałów nie  kontaktują się z dziećmi                                 oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  9. Nauczyciele przypominają dzieciom zasady prawidłowego mycia rąk/instrukcje znajdują się obok umywalek/.
  10. Pracownicy obowiązkowo dezynfekują ręce  i regularnie myją je mydłem  oraz pilnują , aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu  z toalety  i po powrocie  z ogrodu przedszkolnego/placu zabaw.
  11. Dzieci pod nadzorem osób sprawujących opiekę korzystają z istniejącego na terenie przedszkola placu zabaw, który jest codziennie dezynfekowany.
  12. Pobyt na świeżym powietrzu odbywa się przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości oraz zmianowości grup;
  13. Wyjścia  poza teren przedszkola mogą odbywać się w pobliżu przedszkola z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i zasad reżimu sanitarnego. Unika się miejsc zaludnionych i miejsc publicznych.

III HIGIENA PRACY, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA  SPRZĘTÓW I POMIESZCZEŃ

  1.  Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Pracownicy wchodzą do przedszkola wyznaczonym  wejściem, korzystają z płynu dezynfekującego do rąk, mają mierzoną temperaturę ciała;
  3. Każdy pracownik otrzymuje: maseczkę do zasłaniania ust i nosa, przyłbicę, dostępne rękawiczki jednorazowe, zapoznaje się z instrukcjami: Jak skutecznie dezynfekować ręce, Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice, Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę. /Instrukcje znajdują się w w widocznym miejscu/.
  4. Pracownik samodzielnie dezynfekuje przyłbicę oraz pierze maseczkę używając dostępnych na placówce środków dezynfekujących.
  5. Personel opiekujący się dziećmi otrzymuje fartuchy z długim rękawem do użycia w razie konieczności przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka, adekwatnie do aktualnej sytuacji,
  6. W przedszkolu przygotowane  jest miejsce, w którym będzie można odizolować osobę

 w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych. Pomieszczenie to wyposażone jest w środki ochrony i płyn dezynfekujący .

  • Pracownik podczas dezynfekcji ściśle przestrzega  zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, przestrzega się czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych powierzchni, przedmiotów;
  • Z sali, w której przebywają dzieci  usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można uprać lub dezynfekować ( pluszowe zabawki,  oraz inne zabawki trudne do dezynfekcji).
  • Przybory sportowe  dezynfekuje się bezpośrednio po ich użyciu.
  • Sale zajęć wietrzone są  co najmniej raz na godzinę.
  • Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany przez konserwatora. Jeśli nie ma takiej możliwości nie  korzysta się z tych urządzeń
  • Toalety  dla  personelu są na bieżąco dezynfekowane.
  • Każda sala, na której przebywają dzieci codziennie jest dezynfekowana.
  • Dyrektor/wicedyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe;
  • Personel pomocniczy, który nie jest przydzielony do opieki nad dziećmi wykonuje inne zadania przydzielone przez dyrektora:
  • Odbiera dzieci od rodziców w przedsionku przedszkola i mierzy temperaturę dziecka                 
  • Dyżuruje przy wejściu do przedszkola; w razie potrzeby informuje  dyrektora                                  o  osobach trzecich, które chcą wejść na teren przedszkola, w celu załatwienia pilnej sprawy;
  • Przyprowadza dzieci do rodziców/opiekunów, którzy przyszli odebrać dziecko                               z przedszkola;
  • Dezynfekuje pomieszczenia przedszkolne przed zamknięciem placówki, utrzymuje w czystości ciągi komunikacyjne; ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni dotykowych- poręczy, klamek i powierzchni płaskich, klawiatury, włączników;
  • Pozostaje do dyspozycji dyrektora przedszkola.
  • Nauczyciele oraz pracownicy administracji i  obsługi  zachowują dystans społeczny miedzy sobą, w każdej przestrzeni przedszkola, wynoszący minimum 1,5m.
  • Termometr  do pomiaru temperatury  na salach zajęć znajduje się w pokoju socjalnym. Będzie on przekazywany do  grupy  w miarę potrzeby po uprzednim zdezynfekowaniu;

IV. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU

1. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych sugerujących zakażenie koronawirusem   niezwłocznie odsuwa się go od pracy. Pracownik telefonicznie kontaktuje się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej aby uzyskać teleporadę medyczną.

2.Dyrektor/wicedyrektor powiadamia właściwą miejscową stację sanitarno – epidemiologiczną i ściśle stosuje się do wydawanych instrukcji i poleceń.

3.Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu  oraz dezynfekuje się powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty , elementy metalowe itp.)

4.Dyrektor oraz wszyscy pracownicy zobowiązani są do stosowania się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który w razie potrzeby wdroży dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

5. Dyrektor/wicedyrektor lub pod ich nieobecność społeczny inspektor pracy ustala i  sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

6.W szatni przedszkola na drzwiach wejściowych umieszczone są  numery telefonów w tym: stacji sanitarno- epidemiologicznej oraz służb medycznych

stacja sanitarno- epidemiologiczna: 33 82 34 658

służby medyczne: 999, 112

8. Pracownik, będący poza miejscem pracy ( dom), u którego wystąpiły niepokojące objawy sugerujące zakażenie koronawirusem jest zobligowany do pozostania w domu, powiadomienia dyrektora, skontaktowania się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod numer, 999 lub 112 i poinformować ,że może być zakażony koronawirusem.

V. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U DZIECKA.

1.Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostaje odizolowane w osobnym pomieszczeniu (izolatka)/ wyznaczonym miejscu, z zapewnieniem 2 metrów odległości od innych osób.

2.Dziecko przebywa w odizolowaniu pod opieką pracownika przedszkola, który jest zabezpieczony w środki ochrony osobistej.

3.Dyrektor/wicedyrektor  niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.

4.Dyrektor/wicedyrektor powiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną o zaistniałej sytuacji tj. o podejrzeniu zakażenia koronawirusem.

5. Dyrektor/wicedyrektor lub pod ich nieobecność społeczny inspektor pracy ustala                                i  sporządza listę osób, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem.

6.Rodzic/opiekun jest zobowiązany do  niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola                                                 i telefonicznego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu

7.Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem w izolatce przyprowadza dziecko z izolatki do szatni, pomaga mu się ubrać i przekazuje rodzicowi oczekującemu w przedsionku.

Procedury bezpieczeństwa w Przedszkolu Publicznym nr5 w Wadowicach na czas pandemii COVID-19